Pečenie je...
“Vieš čo milujem na varení? Milujem to, že po dni, keď nič nie je isté, a keď hovorím “nič” myslím tým nič, môžeš prísť domov a byť si istý, že keď vymiešaš žĺtky s čokoládou a cukrom a mliekom, celé to zhustne. Je to veľmi upokojujúca myšlienka.”...povedala Julie Powelová vo filme Julie&Julia. Málokedy sa mi stane, aby som sa s nejakou fiktívnou postavou stotožnila tak veľmi, ako s Julie v momente keď vyslovila tieto vety. Je mi jasné, že nie každý má podobné pocity, ale mne varenie skutočne prináša pokoj. A to som ešte nezačala hovoriť o pečení!


Pečenie je moja láska a jedna z najobľúbenejších činností na svete. Najviac milujem keď...
…sa cesto spojí do vláčnej nadýchanej masy, hoci to predtým vôbec nevyzeralo byť možné;
…začne celý byt nádherne voňať a mne je jasné, že niečo, čo tak úžasne vonia, musí úžasne aj chutiť; a ľutujem, že máme na byte také dobré bezpečnostné dvere, takže si tú vôňu nemôžu užiť aj susedia, keď idú po chodbe;
...cesto krásne narasie a zozlatne, a keď doň strčím prstom, vráti mi to - takže viem, že koláčik je hotový;
...moji verní ochutnávači (medzi ktorých radím svojho manžela, rodinných príslušníkov, kolegov a občasné návštevy) s komentárom či bez neho sotva zjedia jednu porciu a už pokukujú po ďalšom kúsku.

Keď pečenie človeku prináša toľko radostí, ako by ho mohol nemať rád?Samozrejme, svet nie je len ružový a aj pri pečení nie vždy všetko vyjde. Už veľakrát sa mi stalo, že sa koláčik nevydaril podľa mojich predstáv. Óóóch, veľa, veľa, veľakrát. A čo s koláčom, ktorý je naozaj strašný a nemôžte ho naservívrovať ani len svojim zhovievavým najbližším? Musíte ho zjesť sami! Hrozné! Ako ste si len zaslúžili takýto trest?!
Ale vážne, chcem, aby ste sa na chvíľu zastavili a zamysleli nad touto vetou: Najhoršie, čo sa vám pri pečení môže stať je to, že budete musieť zjesť nepodarený koláč. Nie je to jednoducho úžasné? Keby tak všetky problémy na svete mohli vyústiť do takejto blahodárnej činnosti!


Čo tým všetkým chcem vlastne povedať? 

Nebojte sa piecť! Naopak, užívajte si to! Ja osobne nezvyknem piecť nič zložité a väčšinou z toho vyjdú naozaj lahodné kúsky! A ak sa vám niečo skutočne pokašle a ste zúfalí, pretože hostia majú prísť každú chvíľu, žiadne strachy - sú dezerty, ktoré sa dajú vykúzliť do pol hodiny.

A o tom všetkom má byť tento blog. O úspechoch a nezdaroch, o vôňach a chutiach, ale najviac zo všetkého o veľkej láske k pečeniu.


Bon appétit!

2 komentáre:

  1. ste uzasna :) a to s tym nepodarenym kolacom ma dostalo, neskutocne mudra veta, prajem vela uspechov, vase kolaciky nam na kreativnom pikniku velmi velmi velmi....chutili :)

    OdpovedaťOdstrániť

  2. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I've really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon! hotmail email sign in

    OdpovedaťOdstrániť