nedeľa 24. februára 2013

Bezlepkový čokoládový koláč


Dám vám hádanku: Koláč bez múky a predsa drží pokope, koláč s len kúskom masla a predsa je vláčny a vlhký, ako je to možné?

Odpoveď je jednoduchá, aj keď trochu nekonvenčná.Cícer je jednou z málo známych a podľa mňa nespravodlivo opomínaných strukovín. Okrem tradičného arabského pokrmu hummus sa z neho dajú pripraviť napríklad skvelé polievky. Lenže jeho gaštanom podobná chuť ho predurčuje na využitie nie len v slanej, ale aj v sladkej kuchyni. Cícer má navyše najmenší podiel tuku spomedzi všetkých strukovín.

Nebudem sa tváriť, že tento koláčik je extra zdravý - množstvo čokolády obsiahnutej v recepte toto tvrdenie s prehľadom vyvracia. Ale v prípade, že nejete lepok alebo vás zaujala myšlienka vymeniť časť sacharidov a tukov v koláči za bielkoviny, odporúčam vám tento čokoládový koláč vyskúšať. A nie, cícer v ňom skutočne nie je cítiť!


Bezlepkový čokoládový koláč
Príprava 10 minút * pečenie 40 minút * 20 kúskov


Suroviny:
260g horkej čokolády
400g uvareného cíceru (môže byť z konzervy)
4 vajcia
50g zmäknutého masla
150g trstinového cukru
1/2 lyžičky kypriaceho prášku do pečiva
1 lyžička vanilkového extraktu

Ako vždy, začnite predhriatím rúry. Tentoraz budeme piecť na 175 stupňoch (celzia). Nalámanú čokoládu roztopte vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnke. Ja osobne sa snažím mikrovlnku obmedzovať, takže odporúčam vodný kúpeľ.
Cícer opláchnite studenou vodou v sitku a nasypte do mixéra či robota. Pridajte vajíčka a niekoľko minút mixujte - nech vám nezostane ani hrudka cíceru! Príliš rýchlo by ste sa odhalili pred nevedomými ochutnávačmi...


Pridajte aj ostatné suroviny a miešajte, kým nevznikne vláčne cesto. Toto potom nalejte na pripravený malý plech o rozmeroch 20x30 cm - najlepšie nepriľnavý alebo vyložený papierom na pečenie (keď už bez múky, tak bez múky). Pečte asi 40 minút.

Koláčik skladujte v uzavretej nádobe, pretože jeho kúzlo je v šťavnatosti, a keď obschne, už nie je príliš dobrý. Pred podávaním môžete posypať cukrom, prípadne ozdobiť kopčekom šľahačky. Dajte si ho ku kávičke a hneď budete mať krajší deň.


A dobre si rozmyslite, či nedočkavým ochutnávačom prezradíte pravé zloženie pred alebo až po. Dobrú chuť!

5 komentárov:

 1. Teraz som ho dopiekla, je neuveriteľný ! Toto je oveľa lepšia verzia brownie :-) Ďakujem za recept !

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No tak ja neviem ono je myslené 400 g neuvareného suchého cíceru alebo hmotnosť namočneného či uvareného cíceru ? Mne to cesto vyšlo také husté ako napríklad majú medovníky

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, Mária, ako je uvedené v recepte, treba použiť 400 g uvareného cíceru.

   Odstrániť
 3. It flashes to alert the operator that 카지노사이트 change is needed, hand pay is requested or a potential problem with the machine. It may be lit by the player by urgent the "service" or "assist" button. You need to certain you|ensure you|be certain to} are taking part in} slots with high Return to Player percentages, advantageous bonuses, good overall scores and a theme you recognize. Check out our recommended slots to play in 2022 section to make the right selection for you. Online slots are entirely reliant on probability so unfortunately, there’s no secret technique to help gamers win extra. However, there are nonetheless things you are able to to} do} to make the most of} out of every sport.

  OdpovedaťOdstrániť