nedeľa 8. septembra 2013

Obrátený slivkový koláčKeď je veľa sliviek, tradične ich radi zavárame, sušíme, či premieňame na lekvár (alebo "povidla", ako hovoria bratia Česi). Keď ich už využívame na pečenie, tak väčšinou ako súčasť osuchov.

Ja vám dnes predstavím koláč, v ktorom je možné využiť slivky novým a výborným spôsobom, kde skvele vynikne ich nepomýliteľná chuť. A opäť to raz bude recept, ktorý sa s diétami príliš nebije.Obrátený slivkový koláč
príprava 20 minút * pečenie 45 minút * 12 kúskov

180 g + 2 lyžice trstinového cukru
300 g sliviek
180 g hladkej múky
100 g celozrnnej múky
1 1/2 lyžičky (1/2 balíčka) prášku do pečiva
1/2 lyžičky sódy bikarbóny
1 1/2 lyžičky škorice
1/2 lyžičky muškátového orieška
1/2 lyžičky soli
180 ml bieleho jogurtu
60 ml oleja
1 veľké vajce
1 bielok z veľkého vajca
1 lyžička vanilkového extraktu
2 lyžice tmavého džemu (jahodový, malinový, višňový...)

Predhrejte rúru na 175 stupňov. Jenskú misu či tortovú formu o priemere 20 až 22 cm vystlite alobalom a potrite tenkou vrstvou oleja. Dno misy vysypte dvoma lyžiami trstinového cukru.

Slivky rozpoľte, vykôstkujte a pokrájajte na mesiačiky. Potom nimi vyložte dno formy tak, aby sa navzájom prekrývali. Ak chcete mať koláčik krásny, klaďte slivky do kruhu, od stredu k okrajom. Ak vám nejaké zostanú, náhodne ich poklaďte na tie pekne uložené.


Zmiešajte zvlášť suché prísady (okrem dvoch lyžíc cukru, ktoré ste už použili na vysypanie formy), zvlášť mokré prísady a potom ich zmiešajte dokopy. Keď budú spojené, prestaňte - nepremiešajte ich príliš.

Vzniknuté cesto opatrne nalejte na obrazec zo sliviek a dajte piecť na 40 až 50 minút.


Koláč nechajte asi 10 minút vychladnúť vo forme. Potom na formu položte tanier a koláč naň preklopte. Odstráňte alobal a tadá! - koláčik je na svete. 


Ešte teplý ho potrite džemom, ktorý ste si predtým na pár seknd nechali zohriať v mikrovlnke.Ak máte radi obrátené koláče, vyskúšajte aj tento jablkový a ananásový:Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára