sobota 11. januára 2014

Celozrnné mafiny s vysokým obsahom vlákniny


Keď som tieto mafiny prvýkrát ochutnala, nechápala som, ako môže byť niečo také zdravé také lahodné. Sú jemné, mäkučké a šťavnaté - presne také, aké mafiny majú byť. Len pri celozrnných sa takýto stav ťažko dosahuje. A keď sú navyše bez cukru... mission impossible. 

Úprimne, neviem, v čom skvie tajomstvo týchto mafinov. Možno je to ražnou múkou, možno celkovým pomerom surovín. Ale sú výborné a o líniu sa pri ich jedení vôbec nemusíte obávať - a to je to, na čom záleží.

(Recept je v šálkach - dúfam, že mi to odpustíte. Mafiny sú také prirodzene šálkové koláčiky... 1 šálka = 240 ml)Celozrnné mafiny s vysokým obsahom vlákniny
Príprava 5 minút * pečenie 20 minút * 6 mafinov

3/4 šálky (180 ml) celozrnnej ražnej múky
1/4 šálky (60 ml) strúhaného kokosu
1 lyžica sójového mlieka v prášku
3/4 lyžičky prášku do pečiva
1 vajce
1/4 šálky (60 ml) kokosového oleja (ale môže byť aj repkový, ak inak nedáte...)
1/4 šálky (60 ml, 85 g) tekutého alebo rozpusteného medu
1/3 šálky (80 ml) vlažnej vody
1/2 lyžičky vanilkového extraktu
1/3 šálky sušených hrozienok alebo brusníc (ale pozor, sušené brusnice sú sladené cukrom)

Príprava mafinov nie je žiadna veda. Rúru rozohrejte na 175 °C. Rozhodnite sa, či budete mfiny robiť v košíčkoch, "navoľno" v plechu na mafiny alebo v silikónových mafinových košíčkoch (toľko možností...). Pri použití papierových košíčkov vám vyjde asi osem kusov, pri druhých dvoch možnostiech šesť kusov.

Zmiešajte zvlášť suché (okrem hrozienok) a zvlášť mokré suroviny. Ja rada začínam tými suchými - aby som nemusela stále umývať odmerku. Potom nalejte suché prísady do mokrých a stierkou alebo varechou premiešajte. Nemiešajte príliš dlho, iba kým sa všetko nespojí. Nakoniec primiešajte hrozienka.


Pečte 20 minút alebo dovtedy, kým špajdľa po zapichnutí nevyjde čistá. Najlepšie chutia ešte teplé. Skladujte vo vzduchotesnej nádobe pri izbovej teplote najviac tri dni.


_________________________________________________

Máte chuť na ďalšie zdravé mafiny? Vyskúšajte napríklad tieto Celozrnné malinové


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára